Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur?

1318 Görüntülenme
1
77W8pL.jpg

Ülkenin büyük bir bölümünü etkisi altına alan kar yağışları, kar lastiklerinin kullanımını da zorunlu hale getirdi. Peki bu lastikler, karlı havalarda yola nasıl tutunuyorlar?


Araçların daha sağlıklı ve güvenli bir yolculuk yapabilmesi için kış (kar) lastiklerini kullanması da ihtiyaçtan öte zorunluluk anlamına geliyor. Peki nasıl oluyor bu iş, yani kış lastikleri karlı havalarda yola nasıl tutunuyorlar?

Öncelikle bu lastiklerin tasarım olarak kışın ağır şartlarına uygun olarak hazırlandıklarını belirtmek gerekiyor. Sıcaklık 7°C’nin altına düştüğünde, diğer mevsimlerde kullanılan lastikler giderek sertleşir ve yol tutuşları da azalır. Kış lastiklerinin yapısı ise daha yumuşatır. Kauçuk malzemelerden üretilen kış lastikleri çok düşük sıcaklıklarda bile esnekliklerini korurlar ve yolu kavrama kabiliyetlerini kaybetmezler, ayrıca -30°C’ye kadar da bu özelliklerini korurlar.

Kış lastiklerinin kar ya da buzla kaplı yollarda daha iyi tutunabilmesi için yüzeylerinde ayrıca ekstra oluklar bulunur. Yazlık lastiklerin yüzeyindeki oluklar, karlı havalarda hareket ettikleri sırada kısa sürede karla dolarlar ve bu, lastiğin yola tutunmasını engeller. Fakat kış lastiklerindeki farklı şekildeki ve derinlikteki oluklar, aracın ağırlığı sebebiyle kara tutunur. Ayrıca bu olukların tasarımı, içlerine giren karı kolayca dışarı atacak şekilde yapılmıştır.
Ara
Cevapla
2
Sadece kar yağdığında değil yağmurlu havalarda da kış lastiğinin faydası oldukça büyük.
Logo_hyecom_Renault.pngRenault 9
Ara
Cevapla
3
(11-01-2017, 01:32 PM)erhan1974 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sadece kar yağdığında değil yağmurlu havalarda da kış lastiğinin faydası oldukça büyük.
haklısınız. yağmurlu havada yazlık lastiklerde çok kayıyor.
Ara
Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? ana konu, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? konusu, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? yazısı, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? renault, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? arızası, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? tamiri, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? servisi, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? onarımı, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? işlemi, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? nasıl yapılır, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? kendin yap, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? nasıldır, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? nasıl yapılır, Kış Lastikleri, Karlı Havalarda Yola Nasıl Tutunur? fiyatı

Hızlı Menü: