Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler

430 Görüntülenme
1
Eski araçlar muayeneden geçemiyormuş, 20 yaşındaki araçlardan sıfır araç gibi performans beklenmesi haksızlık değil mi?

Periyodik araç muayenesi, tamamen aracın yolda seyir güvenliğine uygun olup olmadığna yöneliktir. Aracınız alındığı tarihten itibaren düzenli bakım gördüyse, çok uzun yıllar seyir güvenliğine tehdit oluşturmayacaktır.

Araç muayenesi çok sıkı, bunları gevşetme imkanınız yok mu?

Kusur Kriterlerini belirleme yetkisi T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ndedir. Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında
yönetmelik ile araç muayenesinde kontrol edilecek noktalar belirtilmiş, “Araç Muayenesi Kusurlar Tablosu” ile de kusurlar ve kusurların dereceleri tanımlanmıştır. Kusurlar tablosu birçok farklı yönetmelik kriterlerine göre düzenlenmiştir


Muayenede tespit ettiğiniz basit kusurları yerinde tamir etseniz olmaz mı?

TÜVTÜRK tabi olduğu TS EN ISO/IEC 17020 Uygunluk değerlendirmesi - Çeşitli tiplerdeki muayene kuruluşlarının işletimi için şartlar kalite standartına göre A tipi bir muayene kuruluşudur. A tipi muayene kuruluşları muayene edilen unsurun tüm taraflarından (sahibi, bakımcısı, satıcısı vb.) bağımsız olarak sadece muayene faaliyeti yürütmekle yükümlüdür. Bir başka deyişle TÜVTÜRK muayene ettiği aracın sahibi, satıcısı, tedarikçisi, bakımcısı vb. olamaz. Ancak TÜVTÜRK araç muayene istasyonları dışında isteyen kişi ve kuruluşlar bu tarz hizmetleri verebilirler.

Boyada çizik var, ‘Ağır Kusurmuş’, doğru mu?

Yanlış.
TÜVTÜRK, sadece aracın trafikte güvenli seyrine yönelik muayene yapmaktadır. Dış görünümü iyi değil, Kaportası çizik, Boyası aşınmış, Kaportada bazı eziklikler var, Kaportada bölgesel paslanma var şeklinde ağır ya da emniyetsiz kusur yoktur.

Ancak
Taşıyıcı parçalarda oluşabilecek paslanma ve yıpranma araç güvenliğini tehlikeye atacağından dolayı kusur olarak değerlendirilir. Kirlenme, paslanmadan dolayı aracın şasi numarası görünmüyor, okunamıyor vb. ise bu kusur olarak değerlendirilmektedir.

AB standartlarında muayene Türkiye için erken değil mi? Yollarımızın durumu belli Avrupa standartında yolumuz mu var da araçlar Avrupa standartında olacak?

TÜVTÜRK, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen kriterler, kusurlar ve aşağıdaki mevzuata göre denetim yapmaktadır.
• Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında
Yönetmelik
• 2918 Sayılı Trafik Kanunu
• Karayolları Trafik Yönetmeliği
• Tip Onay Yönetmelikleri
• AİTM Hakkında Yönetmelik
• 2009/40/EC sayılı Motorlu kara taşıtları ve bunların römorklarının muayenesi ne ilişkin Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Yönergesi Denetim kriterleri ve uygulamaları insan hayatına değer verilen tüm gelişmiş ülkelerde farklı versiyonlarla uygulanmaktadır.

Araç muayene gecikmelerinde %5 fazla ücret alıyorsunuz, Bir günlük gecikme için 1 aylık fazla ücret alınması doğru mu?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. maddesi uyarınca muayene süresi geçirilen araçlardan gecikilen beher ay için muayene ücretinin %5’ i gecikme bedeli olarak tahsil edilmektedir. Tahsil edilen tutarların tamamı Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na aktarılmaktadır. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır, 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.


Farklı lastik markaları nedeniyle araç muayeneden kalıyormuş! Doğru mu?

Yanlış,
TÜVTÜRK Araç Muayenesi’nde lastiklerin diş derinliği kontrol edilir, lastik diş derinliği1.6 mm (motosikletlerde 1 mm) altında ise araç muayeden kalır. Lastik desenlerinin farklı olması “Ağır Kusur” değildir. Lastiklerin durumu kontrol edilir; lastiklerde araç güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma, patlama, hasar var ise “Ağır Kusur” olarak muayene raporu tutulur.

Çelik Jant nedeniyle araç muayeneden kalıyormuş! Doğru mu?

TÜVTÜRK’te araç muayenesi yapılırken araç jantlarının çelik ya da alaşım olup olmadığına bakılmaz. Araç üzerinde bulunan jantların araçla ve lastikle uygunluğu kontrol edilir. Jant ölçüleri, modeli araca uygunsa, jantlar hasarlı değil ise ve bijon bağlantıları uygun ise aracın muayenesi onaylanır.


Yazı ve görseller nedeniyle muayeneden kalınıyormuş! Doğru mu?

Araçların üzerlerindeki reklam ve logo tescil edilerek kullanılabilir. Bunların dışında vasıtaların üzerinde basılı malzeme bulunması 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na aykırıdır. LOGO’nun tescil belgesine işletilmesi araç sahibinin isteğine bağlıdır. Araç sahibinin talep etmesi durumunda tespit muayenesi hizmeti verilerek araçlara LOGO tespiti yapılır

Araç muayene ücretleri neden bu kadar yüksek ve binek araç muayene ücreti olan 198,24 TL neye göre belirlenmekte?

Muayene ücretleri, her yıl T.C. Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan “Yeniden Değerleme Artış Oranı” baz alınarak Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü genelgesi ile belirlenir.

Traktörümü muayene için köyden merkeze 100 km’lik yolda nasıl getireceğim?

81 il merkezinde toplam 204 adet sabit muayene istasyonu ve 5 adet motosiklet muayene istasyonu mevcuttur. Bunlara ilaveten 77 mobil istasyon ve sadece traktörlere hizmet veren 13 gezici traktör muayene istasyonu ile sabit istasyon olmayan yaklaşık 3350 ilçe, köy ve beldeye hizmet götürülmektedir..


Neden vergi kontrolü yapıyorsunuz ? Araç Muayenesi ile ilgisi nedir ?

“Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu” Madde 13 d: Taşıtlarla ilgili Fenni Muayene Komisyonları, Liman ve Deniz İşletme Bölge Müdürlükleri, Belediyeler veya Liman başkanlıkları ile T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü taşıtların Fenni Muayeneleri yapmadan, Denize veya Uçuşa Elverişli belgelerini vermeden önce, verginin ödenip ödenmediğini araştırmak zorundadırlar. Vergisi ödenmemiş taşıtlara ait Fenni Muayene yapılamaz, Denize ve Uçuşa Elverişli belgesi verilemez.

• 6183 sayılı amme alacaklarının tahsil usulü hakkındaki kanunun Madde 48: Araç Muayenesi yapan kurumlar araçların muayenesinin yapılması için Fenni Muayene İzin belgesini talep ve kontrol eder. Bu yasal zorunluluklar nedeniyle araç muayenesi öncesinde online olarak vergi borcu kontrolü yapılmaktadır. Bu nedenle gerekli görülmesi halinde Fenni Muayene İzin Belgesi talep edilir.
* Fenni Muayene İzin Belgesi, Vergi Dairelerinden alınan ve aracın vergi borcu, OGS ve trafik cezası olmadığını ibraz eden belgedir.
Ara
Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler ana konu, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler konusu, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler yazısı, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler renault, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler arızası, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler tamiri, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler servisi, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler onarımı, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler işlemi, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler nasıl yapılır, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler kendin yap, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler nasıldır, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler nasıl yapılır, Araç muayenesi ile ilgili en çok merak edilenler fiyatı

Hızlı Menü: