Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi

666 Görüntülenme
1
Hurda araç ÖTV teşviği konusu uzun bir zamandır gündemde ve sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir torba yasa ile geldi. Ayrıca bu torba yasa içinde bir de elektrikli otomobilleri özendirecek şekilde, daha avantajlı bir ÖTV düzenlemesi yer alıyor. Ancak torba yasanın meclise gelmiş olması kanunların çıktığı anlamına da gelmiyor. Tartışılıp oylandıktan sonra Resmi Gazete’de yayınlanacak ve daha sonra yasallaşacak. Bu nedenle bazı değişiklikler olması da olası diyebiliriz.

Bu doğrultuda “Hurda Araç ÖTV Teşviği” şu şekilde yer alıyor;
16 yaşın üstünde otomobil, panelvan, kamyonet, otobüs gibi araçlara sahip kişiler, bu tip araçlarını trafikten sildirerek, ki bu hurdaya ayırmak anlamına geliyor, satın alacakları sıfır km araçta en fazla 10.000TL’ye kadar ÖTV indirimi alabilecekler.

Ancak burada; 16 yaşında çalışan ve sorunsuz bir aracın çok daha fazla bir değere sahip olabileceği unutulmamalı. Yani sahip olunan 16 yaş üstü aracın en fazla 10.000TL etmesi gerekir ki, o zaman bile durum sıfıra sıfır elde var sıfır demek fazlasıyla mümkün. Hatta yapılacak koşuşturma ve harcanacak emek de cabası. Bu nedenle değerini yitirmiş, bir kenara atılmış, çalışmayan, pert olmuş, belki motoru ve parçaları sökülmüş, gerçekten de hurda olmuş trafikte görünen araçlar için geçerli bir düzenleme gibi görünüyor. Bu arada trafiğe kayıtlı yaklaşık 8 milyon aracın bu kapsama girdiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Gelelim Torba’da yer alan elektrikli taşıtlarla ilgili 2. ÖTV düzenlemesine;
Burada ilginç ancak henüz detayları belli olmayan bir düzenleme ile karşı karşıyayız. Belirtilen tek nokta; Elektrikli otomobillerin ÖTV bedelinin, diğer araçların ÖTV bedelinin en fazla %25’i kadarı olacağı belirtiliyor. Ancak burada baz alınacak değer belli değil. Benzer bir içten yanmalı motora sahip aracın fiyatı mı, yoksa motor gücü mü baz alınacak? şimdilik pek de anlaşılmıyor.

Umarız ülkemizde elektrikli otomobillerin önünü açabilecek önemli bir düzenleme ile karşı karşıyayızdır. Tabii sadece elektrikli otomobillerin önünün vergi ile açmak da çözüm değil. Ayrıca şarj istasyonları da yaygınlaştırılmalı ve elektrik fiyatları da akaryakıttaki gibi vergi ile şişmemeli diye düşünüyoruz. Aksi takdirde elektrikli olmuş, içten yanmalı olmuş ülkemiz insanı açısından fark eden bir şey olmayacaktır.
Ara
Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi
Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi ana konu, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi konusu, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi yazısı, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi renault, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi arızası, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi tamiri, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi servisi, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi onarımı, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi işlemi, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi nasıl yapılır, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi kendin yap, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi nasıldır, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi nasıl yapılır, Hurda araç ÖTV teşviği ve elektrikli araç ÖTV düzenlemesi meclise geldi fiyatı

Hızlı Menü: