Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler.

680 Görüntülenme
1
Kazada yapılması gerekenleri anlatmadan önce yapılmazsa neler oluyomuş okuyup öğrenelim.

2 ay kadar önce bir trafik kazası geçirdim. Altımda 1999 Model Twimgo 1.2. Alize model aracım vardı. Kazada bir araç arkadan çarpıp kazaya neden oldu ve benim aracımı hasara uğrattı. Olay özet olarak bu, gelelim kazadan cok kafanızı meşgul eden ve sizi sıkıntılara sokan saçma sapan sorunlara.

Kazadan sonra aracımızı servise çektik yaralamalı bir kaza olduğu için tutanağımızı trafik polisleri tuttu ifadeleri verdik. Bunların gidişatında sıkıntı yok. Bir kaç gün sonra experimiz arayıp kaza fotoğraflarını karşı aracın fotoğraflarını istedi. Unutmadan tutanağı kimler tutarsa onların fotoğrafları çekmesi gerekiyor. Aracımla çarpan aracın mesafesi cok uzak olduğundan ve trafiğin işlediği bir yol olduğundan sadece kendi aracımı ve kaza mahalini çekebilmiştim zaten trafik polisleri biz tutacağız herşeyi dediklerinde fotoğraf çekmeyi bırakmıştım.

Ama ama ama aslında olay öyle değil miş,
Nineler der ya "El elin eşeğini çığırarak ararmış" aynen öyle oluyormuş kendi işinizi kendiniz görün exper benden fotoğrafları istediğinde trafiği aradım fotoğrafların olmadığını söylediler. sebebi hava kötü olduğundan fotoğraf çekmemiş memurlar. Alakası yok diyebilirim. Üstüne birde tutanağı yanlış tutan trafik polisleri var. Ya araç bana çarpmış ben salto, parande atmışım bayağ uçmuşum konmuşum kuş gibi ama nedense onlar sağolsun araç bana çarpmış çarpan araç uçmuş konmuş gibi çizmişler. Haklı her şekilde benim ancak sadece sonuç önemli olmuyor. Sigorta nereden yırtsak diye düşündüğü için malum piyasada yeteri kadar sahtekar var onlarda haklı.

Experle görüşmeden sonra öğrendiklerim şu şekilde
Tutanakta araç sadece arkadan hasarlı gözüktüğü için sigorta diğer yerlerin hasarlarını karşılayamayabiliyor. Fotoğraflar olmadığı için tutanağın hatalı olduğu kanıtlanmayabiliyor.
Mağdur olan yine biz olabiliyormuşuz.

Başladım çağre aramaya neler yaptım neler. Karşı tarafı aradım durumu anlattım hak verdi oda bana sağolsun destek oldu. Kazada tanışmasaydık belki çok sevebilirsim kendisiniGulumse) Mahkemeye gidecektim 2 yıla kadar uzayacağını öğrendim. Trafiğe gittim değiştirelim dedim dosya gönderildi değiştirilmez dedi. Daha bir çok konuşma görüşme yaptım bezdim ne olursa olsun dedim artık kaderime mahkumum
  
Aklıma gelen son ve tek çare karakolda verdiğim ifadeye ayrıntılar eklemek oldu. Expere sordum etkisi olur dedi. Karakola gidip ifademe kazanın nasıl ve aracımın nerelerden hasar aldığını ayrıntılı olarak ekledim. Dosyayı expere gönderdim. Sonra oda dosyayı sigortaya gönderdi.

Sizinde böyle bir durum başınıza gelirse yada geldiyse yapılması gerekenler listesini yazıyorum

1-) Kaza yerini karşı aracın ve kendi aracınızın hasarları ve plakaları görünecek çekilde birkaç fotoğrafını hemen çekin. Ayrıca yolda trafik kurallarını gösteren tabelaları v.s. yol durumunu gösteren fotoğraflarıda çekebilirsiniz.

2-) Yaralamalı kazaysa siz ve karşı taraf gidin hastaneye sağlığınız iyi olsa bile alkol testlerini yaptırın ve rapor tutturun.

3-) Eğer tutanağı siz tutuyorsanız hasar yerlerini doğru işaretleyin ve kazayı olduğu gibi anlatın plakaları işaretlerken hata yapmayın.

4-) Trafik polisi tutanağı tuttuysa tutanağı teslim alırken çizimde veya açıklamada hata varsa anında itiraz edin ve değişmesini talep edin.

5-) Karakola ifade vermeniz gerekiyorsa şikayetçi veya değil farketmez kazayı ayrıntılı anlatın hasar yerlerinizi v.s. onlar siz ne derseniz onu ifadeye yazacaklar sonra kontrol edip imzanızı atın.

Bu yazdığım listeye dikkat ederseniz daha mutlu olacaksınız. Bunları yapmassanız kazayı düşünmek yerine raporu tutanağı sonucu düşünmekten yaşlanırsınız.

Kazasız sürüşler..
Alıntıdır.
Ara
Cevapla


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. ana konu, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. konusu, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. yazısı, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. renault, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. arızası, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. tamiri, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. servisi, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. onarımı, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. işlemi, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. nasıl yapılır, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. kendin yap, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. nasıldır, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. nasıl yapılır, Kaza Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler. fiyatı

Hızlı Menü: